نگهداری رایانه و لپ تاپ و هشدارهای سخت افزاری

همانطور که در بالا گفته شد شرائط محیط نگهداری رایانه خیلی مهم است. در ابتدا باید این موضوع را در نظر داشت که هوای شهرهای پرجمعیت مانند شهر مشهد معمولاً دارای آلودگی های خاک و غبار معلق است. در خانه هائی که آشپزخانه و محل نگهداری رایانه در یک طبقه اند. آشپزخانه چه چیزی تولید می کند؟ بخار آب. این بخار و آن غبار معلق را با هم جمع کنیم چه می شود؟ بله گِل!

این همان دقیقاَ چیزی است که باعث کوتاهی عمر قطعات رایانه ی ما می شود. می پرسید چطوری؟ عرض می کنم از یک طرف در یک رایانه قطعات وجود دارند که با کمک یک پنکه ی کوچک (فن) اقدام به خنک سازی قطعات داغ می نمایند و از طرف دیگر قطعاتی نیز وجود دارند که دارای بار الکتریکی هستند و هر دوی این گروه ها به دلیل جذب بالای آن دو عامل تشکیل دهنده ی گِل، خودشان باعث کوتاهی عمر خود و بقیه ی قطعات حساس می شوند.

بله، با اجتماع و انباشت گِل در منافذ ریز فن و بعد از آن در سائر قطعات مجاور اولاً باعث ایجاد عایق حرارتی به سمت معکوس شده و ثانیاً باعث افزایش حرارت داخلی قطعات شده و در نتیجه ی این استهلاک باعث کوتاه شدن عمر قطعات گردیده که ادامه ی این روند منجر به نیم سوزی قطعات و در بعضی موارد حتی سوختن کامل نیز ممکن است.

بخش های مورد حمله در این رابطه در درجه ی اول منبع تغذیه (پاور) است. سوختن یا نیم سوزی این بخش می تواند به CPU و بخش هائی از MotherBoard خسارت بزند و صدمات آن زیاد است. در درجه ی دوم خود CPU به طور مستقیم مورد حمله است که در این صورت معمولاً فقط به نیم سوز شدن آن می انجامد. در درجه ی سوم کارت گرافیک مورد حمله واقع می شود و باید بگویم صدمات در این بخش خیلی کمتر از سائر بخش هاست. در درجه ی چهارم هیت سینک ها و رادیاتورهای چیپ ست ها و امثالهم مورد تهدید هستند و این قطعات به دلیل استهلاک زیادی که به خاطر افزایش حرارت داخلی برایشان به وجود می آید عمرشان کوتاه تر می شود.

به طور کلی حمله ی غبار و رطوبت شامل مراحل ذیل است:

1- ایجاد جرم بر روی پره های پنکه ها

2- نفوذ گِل به داخل موتور و سیم پیچ پنکه و در نتیجه، کندی سرعت چرخش

3- گریپاچ و عدم چرخش

توضیحات: کاربر با مشاهده ی مرحله ی اول که هشدار است می تواند با یک سرویس، سلامتی را برای رایانه اش تضمین نماید و در اکثر موارد خیالش برای حد اقل 3 ماه راحت باشد.

مرحله ی دوم بیانگر اخطار است که هر چه زودتر باید نسبت به تعویض پنکه اقدام شود و آرزو کنیم که تا آن لحظه اتفاقی برای قطعه ی مربوطه نیافتاده باشد.

اما مرحله ی سوم از خطر گذشته است. یعنی اینکه رایانه نباید روشن شود و یک راست باید راه تعمیرگاه را پیش گرفت تا اقدامات سرویس رایانه و تعویض پنکه ها و همچنین اقدامات پیشگیرانه ی بعدی و تکمیلی انجام شود.

بالاخره امروزه هزینه ی نسبتاً زیادی برای خرید یک رایانه پرداخت می شود و طبیعتاً باید برای سالم نگهداشتن آن کوشید.

نظر شما چیست؟

خوشحال می شوم شما هم در این مورد نظرتان را بیان کنید.

علیزاده

 

920513

/ 6 نظر / 25 بازدید
علیرضا کوچولو

سلام دوست خوبم من به کمکتون احتیاج دارم. من در جشنوارۀ تابستانی نی نی وبلاگ شرکت کردم و شما می تونید بهم کمک کنید. کافیه با موبایلتون 179 را به 20008080200 پیامک کنید و بهم رای بدید. خواهش می کنم این کمک و بهم بکنید. اگه می دونستید پیامک شما چقدر برام ارزشمنده همین الان رای می دادید. برای کسب اطلاعات بیشتر به وبلاگم سر بزنید. از این که لطفتون رو دریغ نمی کنید سپاسگزارم. سهم شما: دعای خیر مادرم در این ماه عزیز ‌ ‌‌ ‌ ‌‌ ‌ ‌‌

Mohammad Ramezani Pour

با سلام به سایت ما نیز سری بزنید شاید مطالبی که میخواهید بدست آورید. جهت آمار بازدید و کسب رتبه با سایت پاتوق شهر تبادل لینک کنید.(وقت چندانی نمی گیرد.) آدرس سایت = http://www.patoghshahr.ir آدرس تبادل لینک = http://www.link.patoghshahr.ir موفق باشید!

برده ولی آزاد

چنان درگیر چاله های پشت سر بودم که چاه پیش رو را ندیدم [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] خوشا آنانکه با گذر عمر پیر و با کهنه شدن عشق جوان می شوند. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] من اگر فکر کنم همیشه برنده ام با اولین شکست همیشه بازنده خواهم ماند. شکست پذیرفتنی نوعی برد است [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] تقدیم شما از هر آنچه نیکی ست.متشکرم از حضورتون عزیز

لینا

سلام وبلاگتون رو دیدم مطالبش قشنگ بود ازش استفاده کردم لطفا سایت مارو هم نگاه کنید http://mehestan.org/page.php?29 مطالبش راجع ساختمان هوشمنده مثل آبیاری گیاهان و تغذیه حیوانات خانه هوشمند سیستم های صوتی و تصویری خانه هوشمند سیستم‌های حفاظتی وامنیتی خانه هوشمند کنترل روشنایی خانه هوشمند و غیره . اگه از مطالب وب سایت ما خوشتون اومد لطفا مارو لینک کنید

محمد

چه مهمانان بی دردسری هستند مردگان نه به دستی ظرفی را چرك می كنند نه به حرفی دلی را آلوده تنها به شمعی قانعند و اندكی سكوت... استاد پناهی سلام دوست عزیز با مطلبی جدید وبلاگم رو آپدیت کردم ، ممنون میشم سر بزنی و نظرت رو بگی . در ضمن وبلاگ قشنگی داری . سبک محتوای مطالبت هم خوبه . ان شاالله همیشه موفق باشی. یا حق ‌ ‌‌ ‌ ‌‌

Amir

آیا به دنبال راهی مطمئن جهت کسب درآمد از اینترنت هستید؟ به چه قدر درآمد ماهیانه فکر می کنید؟ ما به شما پیشنهاد می کنیم که به جمع 16000 نفری بازاریابان باشگاه فروشندگان برتر ایرانی بپیوندید. با عضویت در این باشگاه و خرید نرم افزار انحصاری بازاریابی mci5 به درآمد عالی در ماه برسید. http://www.mci5.com/index.php?refid=3302