نگهداری رایانه و لپ تاپ و هشدارهای سخت افزاری

با سلام و احترام؛

امروز به یاری خدا قصد دارم مطلبی در خصوص نحوه ی نگهداری رایانه به عنوان اولین مطلب قرار دهم.

رایانه از هر نوع که باشد، روزمیزی، ایستاده، لپ تاپ و غیره بسته به نوع محل استفاده و شرائط محیطی آن لازم است که برای سلامتی فیزیکی و سخت افزاری آن نکاتی را رعایت کنیم.

بعضی از کابران ممکن است از رایانه در محیط شرکت، بعضی دیگر در محیط درسی، بعضی دیگر در مغازه و فروشگاه و بعضی هم در مسافرت استفاده کنند. البته از خیلی طرق دیگر هم ممکن است از یک رایانه استفاده شود اما به نظر می رسد تعداد کاربرانی که در منزل از آن استفاده می نمایند خیلی زیاد هستند.

به همین دلیل سعی می کنم مواردی که برای نگهداری یک رایانه ی خانگی مناسب است را بیان نمایم.

 


همانطور که در بالا گفته شد شرائط محیط نگهداری رایانه خیلی مهم است. در ابتدا باید این موضوع را در نظر داشت که هوای شهرهای پرجمعیت مانند شهر مشهد معمولاً دارای آلودگی های خاک و غبار معلق است. در خانه هائی که آشپزخانه و محل نگهداری رایانه در یک طبقه اند. آشپزخانه چه چیزی تولید می کند؟ بخار آب. این بخار و آن غبار معلق را با هم جمع کنیم چه می شود؟ بله گِل!

این همان دقیقاَ چیزی است که باعث کوتاهی عمر قطعات رایانه ی ما می شود. می پرسید چطوری؟ عرض می کنم از یک طرف در یک رایانه قطعات وجود دارند که با کمک یک پنکه ی کوچک (فن) اقدام به خنک سازی قطعات داغ می نمایند و از طرف دیگر قطعاتی نیز وجود دارند که دارای بار الکتریکی هستند و هر دوی این گروه ها به دلیل جذب بالای آن دو عامل تشکیل دهنده ی گِل، خودشان باعث کوتاهی عمر خود و بقیه ی قطعات حساس می شوند.

بله، با اجتماع و انباشت گِل در منافذ ریز فن و بعد از آن در سائر قطعات مجاور اولاً باعث ایجاد عایق حرارتی به سمت معکوس شده و ثانیاً باعث افزایش حرارت داخلی قطعات شده و در نتیجه ی این استهلاک باعث کوتاه شدن عمر قطعات گردیده که ادامه ی این روند منجر به نیم سوزی قطعات و در بعضی موارد حتی سوختن کامل نیز ممکن است.

بخش های مورد حمله در این رابطه در درجه ی اول منبع تغذیه (پاور) است. سوختن یا نیم سوزی این بخش می تواند به CPU و بخش هائی از MotherBoard خسارت بزند و صدمات آن زیاد است. در درجه ی دوم خود CPU به طور مستقیم مورد حمله است که در این صورت معمولاً فقط به نیم سوز شدن آن می انجامد. در درجه ی سوم کارت گرافیک مورد حمله واقع می شود و باید بگویم صدمات در این بخش خیلی کمتر از سائر بخش هاست. در درجه ی چهارم هیت سینک ها و رادیاتورهای چیپ ست ها و امثالهم مورد تهدید هستند و این قطعات به دلیل استهلاک زیادی که به خاطر افزایش حرارت داخلی برایشان به وجود می آید عمرشان کوتاه تر می شود.

به طور کلی حمله ی غبار و رطوبت شامل مراحل ذیل است:

1- ایجاد جرم بر روی پره های پنکه ها

2- نفوذ گِل به داخل موتور و سیم پیچ پنکه و در نتیجه، کندی سرعت چرخش

3- گریپاچ و عدم چرخش

توضیحات: کاربر با مشاهده ی مرحله ی اول که هشدار است می تواند با یک سرویس، سلامتی را برای رایانه اش تضمین نماید و در اکثر موارد خیالش برای حد اقل 3 ماه راحت باشد.

مرحله ی دوم بیانگر اخطار است که هر چه زودتر باید نسبت به تعویض پنکه اقدام شود و آرزو کنیم که تا آن لحظه اتفاقی برای قطعه ی مربوطه نیافتاده باشد.

اما مرحله ی سوم از خطر گذشته است. یعنی اینکه رایانه نباید روشن شود و یک راست باید راه تعمیرگاه را پیش گرفت تا اقدامات سرویس رایانه و تعویض پنکه ها و همچنین اقدامات پیشگیرانه ی بعدی و تکمیلی انجام شود.

بالاخره امروزه هزینه ی نسبتاً زیادی برای خرید یک رایانه پرداخت می شود و طبیعتاً باید برای سالم نگهداشتن آن کوشید.

نظر شما چیست؟

خوشحال می شوم شما هم در این مورد نظرتان را بیان کنید.

علیزاده

 

920513

  
نویسنده : علی علیزاده ; ساعت ٧:٤۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ امرداد ،۱۳٩٢